event burgee venue burgee

Lark Winter Championships 20th and 21st November 2010

Northampton Sailing Club

Results as of 12:27 on November 21, 2010

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 47, Scoring system: NSC Lark Winters 2010
Rank tally Boat SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 14 Bomber 2311 Emma Harris Becky Priest Waldringfield/Cotswold SC (16.0) 4.0 3.0 1.0 1.0 25.0 9.0
2nd 13 WellDogy 2495 Stuart Hydon Nic Hydon Shustoke SC 4.0 1.0 1.0 (9.0) 6.0 21.0 12.0
3rd 46 Va Va Voom 0 Rich Bennett Nicola Booth Staunton Harold SC 3.0 3.0 (8.0) 7.0 4.0 25.0 17.0
4th 22 Dizzy Gillespie 2523 Steve Hall Simon Haighton Northampton 7.0 10.0 (29.0) 4.0 2.0 52.0 23.0
5th 10 Nelly 2496 Steve Cumley Nicola Cumley Barnt Green 2.0 2.0 9.0 14.0 (17.0) 44.0 27.0
6th 43 2491 Stephen Videlo Chris Videlo Waldringfield Sailing Club (11.0) 7.0 4.0 11.0 10.0 43.0 32.0
7th 1 Rollergirl 2520 Harry Pynn Michael john Gifford Waldringfield Sailing Club 8.0 (23.0) 2.0 19.0 5.0 57.0 34.0
8th 29 the joker 2471 Matthew White Emma White Waildringfield 5.0 (16.0) 11.0 10.0 11.0 53.0 37.0
9th 3 2524 Mike Senior Liz Senior South Staffs 6.0 8.0 10.0 (48.0 DNF) 13.0 85.0 37.0
10th 24 Doris 2444 Matthew Stearn Adam Owens Waldringfield Sailing Club 10.0 12.0 (18.0) 5.0 12.0 57.0 39.0
11th 39 Tiger 2470 Charlie Roome Tom Castle RYA 17.0 21.0 (28.0) 2.0 3.0 71.0 43.0
12th 17 Lucky Pants 2442 Ross Kearney Alison Dart Medway YC 19.0 6.0 (21.0) 16.0 9.0 71.0 50.0
13th 35 Lowering the Tone 2499 John Billington Sue Billington South Staffs SC 20.0 (25.0) 12.0 6.0 14.0 77.0 52.0
14th 27 Kiss My Face 2 2452 Ben Hollis Chris Gould Blithfield 14.0 (20.0) 17.0 18.0 8.0 77.0 57.0
15th 20 Ovi boat 2411M William Warren Sophie Mackley shoreham sc 25.0 13.0 13.0 (26.0) 7.0 84.0 58.0
16th 2 Dark Knight 2515 Adrian Padro Hannah Hydon Shustoke S.C 9.0 14.0 (48.0 OCS) 17.0 19.0 107.0 59.0
17th 32 Voodoo 2411 Chris Whitehouse Elena Bremer Ranelagh SC 28.0 5.0 5.0 22.0 (48.0 OCS) 108.0 60.0
18th 41 Fishy Fingers Too 2494 Edward Grey Steve Graham RWYC/Northampton 21.0 18.0 6.0 21.0 (28.0) 94.0 66.0
19th 21 Ermintrude 2523L Holly Hewat Ruth Johnson South Staffs 1.0 (30.0) 23.0 28.0 15.0 97.0 67.0
20th 44 2426 Chris White Richard Booth South Staffs (26.0) 19.0 14.0 13.0 25.0 97.0 71.0
21st 16 Captain Scarlet 2501 Chris Biglin Ann Biglin Shustoke (35.0) 28.0 22.0 3.0 22.0 110.0 75.0
22nd 34 Rocket Ronny 2521 Will Croxford Chrsi Warburton South Staffordshire Sailing Club (48.0 DNF) 34.0 7.0 8.0 26.0 123.0 75.0
23rd 38 Lucky Pierre 2132 Jane Alexander Rachel Rhodes Northampton SC / South Staffs SC 18.0 17.0 20.0 (24.0) 20.0 99.0 75.0
24th 47 2301 Stuart Allen Julia Allen RYA 13.0 15.0 19.0 34.0 (48.0 DNF) 129.0 81.0
25th 6 Mr Bigglesworth 2462 Nick Marlow Joanna Marlow Attenborough SC 24.0 11.0 25.0 23.0 (29.0) 112.0 83.0
26th 31 Muppet 2484 Dougal Scott Helen Scott Rock Sailing Club 15.0 9.0 30.0 37.0 (48.0 DNC) 139.0 91.0
27th 37 Prudence 2330 Steve Chatten Kristy Phipps FPSC 33.0 32.0 (48.0 DNF) 20.0 18.0 151.0 103.0
28th 11 CRUMBLE 2413 Geoff Mayhew Kim Mayhew WSC 29.0 35.0 15.0 25.0 (48.0 DNF) 152.0 104.0
29th 5 Dick Dastardly 2493 Dan Smith Emma Waterhouse RYA 31.0 24.0 (48.0 DNF) 36.0 16.0 155.0 107.0
30th 25 'What append was' 2422 James Ward Katie Ward Exe. S.C (38.0) 29.0 33.0 15.0 34.0 149.0 111.0
31st 28 Kautoo 2299 Eleanor Davies Alison Norbury South Staffs SC 30.0 27.0 24.0 (35.0) 30.0 146.0 111.0
32nd 8 Florence 2492 Eluned Stewart Millie Parsons Weston 23.0 26.0 34.0 29.0 (35.0) 147.0 112.0
33rd 45 2306 Jonathan White Robert Woodward Pevensey/Cotswold SC 36.0 (43.0) 27.0 27.0 24.0 157.0 114.0
34th 12 Pussy Galore 2500 Fiona Gray Hannah Mayhew Waldringfield Sailing Club (43.0) 38.0 26.0 30.0 21.0 158.0 115.0
35th 26 Shaggy 2356 James Stewart Steve Dunn Weston 27.0 36.0 (48.0 OCS) 12.0 48.0 OCS 171.0 123.0
36th 19 Grizzly Bear 2268 Daniel Watson Kerry Ryan Waldringfield 12.0 39.0 41.0 (48.0 DNC) 31.0 171.0 123.0
37th 42 2370 Tim Vick Rebecca Marks Ulley SC 34.0 33.0 (36.0) 32.0 27.0 162.0 126.0
38th 18 Soak n Fused 2503 Nev Herbert Steve Penfold Brightlingsea Sailing Club 41.0 22.0 16.0 (48.0 DNC) 48.0 DNF 175.0 127.0
39th 15 Zebedee 2472 Nigel Scott Harri Condie Cotswold SC (40.0) 31.0 37.0 40.0 23.0 171.0 131.0
40th 33 2481 Sam Blocksidge Adrian Walker South Staffs 22.0 (40.0) 38.0 33.0 39.0 172.0 132.0
41st 23 Weeble 2502 Tim Pearse Holly Scott Stokes Bay 42.0 (45.0) 35.0 31.0 33.0 186.0 141.0
42nd 9 Ariadne 2468 Tony Hotchkiss Katie Pyle South Staffs S C 32.0 37.0 (42.0) 39.0 36.0 186.0 144.0
43rd 7 Bob 2490 Robert Marlow Ruth Marlow Attenborough SC 37.0 46.0 32.0 (48.0 DNF) 32.0 195.0 147.0
44th 4 n/a 2495X Kevin Rose Lucy Evans Shustoke sailing club (46.0) 42.0 31.0 41.0 40.0 200.0 154.0
45th 36 Mlevi 2504 John Crooks Laura Mitchell Waldringfield 44.0 (47.0) 40.0 38.0 37.0 206.0 159.0
46th 30 Buckaroo 2165 Chris Holliman Kate Hutchins N/A 45.0 41.0 39.0 (48.0 DNC) 38.0 211.0 163.0
47th 40 Fluffy Thwarts 2509 Spanni Archer Karen Jewkes Waldringfield Sailing Club 39.0 44.0 (48.0 DNF) 48.0 DNF 48.0 DNF 227.0 179.0

www.northamptonsailingclub.org

http://www.larkclass.org/

Sailwave Scoring Software 2.02 build 5
www.sailwave.com