event burgee venue burgee

2009 Lark Winter Championships

Northampton Sailing Club - 21st/22nd November 2009

Results as of 12:18 on November 22, 2009

Overall

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Entries:40, Scoring system:NSC Lark Winters 2009
Rank Tally Fleet SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 3 Gold 2464 Alan Krailing Edd Mcardle Waldringfield SC 1.0 (15.0) 3.0 2.0 3.0 24.0 9.0
2nd 37 Gold 2489 Justin Jones Lucy Evans South Staffs SC 2.0 2.0 5.0 (11.0) 6.0 26.0 15.0
3rd 38 Gold 2452 Harry Pynn Tim Linsell Waldringfield SC 5.0 (12.0) 7.0 4.0 1.0 29.0 17.0
4th 12 Gold 2494 Christopher Fish Beth Condie Waldringfield SC (9.0) 1.0 8.0 3.0 8.0 29.0 20.0
5th 24 Gold 2519 Steve Hall Simon Haighton Northampton SC (12.0) 9.0 2.0 7.0 2.0 32.0 20.0
6th 36 Gold 2487 Richard Bennett Nichola Booth Staunton Harold SC 11.0 5.0 4.0 1.0 (41.0 DNC) 62.0 21.0
7th 32 Gold 2411 Chris Whitehouse Ellie Bremer Ranelagh SC 3.0 6.0 10.0 (41.0 DNF) 4.0 64.0 23.0
8th 35 Gold 2311 Emma Harris Becky Priest Waldringfield SC 4.0 3.0 (12.0) 12.0 5.0 36.0 24.0
9th 23 Gold 2444 Matthew Stearn Adam Owens Waldringfield SC (16.0) 8.0 9.0 9.0 7.0 49.0 33.0
10th 41 Gold 2356 James Stewart Alex Jackson RYA 6.0 (21.0) 14.0 5.0 9.0 55.0 34.0
11th 1 Gold 2499 John Billington Sue Billington South Staffs SC (17.0) 17.0 6.0 8.0 11.0 59.0 42.0
12th 15 Gold 2508 Mike Senior Lizzie Pugh South Staffs SC 7.0 7.0 18.0 16.0 (41.0 DNC) 89.0 48.0
13th 33 Silver 2465 Will Croxford Chris Warbton South Staffs SC 14.0 4.0 (20.0) 18.0 15.0 71.0 51.0
14th 11 Gold 2496 Steve Cumley Nicola Cumley Barnt Green SC 15.0 16.0 11.0 10.0 (41.0 DNF) 93.0 52.0
15th 39 Silver 2426 Chris White Ed Bradburn South Staffs SC (25.0) 23.0 1.0 21.0 10.0 80.0 55.0
16th 34 Silver 2491 Stephen Videlo Ian Davidson Waldringfield SC 8.0 18.0 13.0 (22.0) 21.0 82.0 60.0
17th 20 Silver 2373 Alastair Mcmillan Bernadette Mcmillan Hollowell SC 10.0 (30.0) 22.0 6.0 25.0 93.0 63.0
18th 31 Silver 2510 Geoff Sinton Kathy Bartlett Waldringfield SC 23.0 (34.0) 15.0 19.0 12.0 103.0 69.0
19th 22 Silver 2422 James Ward Katie Haighton Exe SC 22.0 10.0 (27.0) 25.0 18.0 102.0 75.0
20th 16 Gold 2471 Matthew White Emma White Waldringfield SC (27.0) 26.0 19.0 13.0 17.0 102.0 75.0
21st 18 Silver 2132 Jane Alexander Rachel Rhodes Northampton SC 18.0 14.0 (41.0 DNF) 32.0 13.0 118.0 77.0
22nd 5 Gold 2347 Holly Hewat Ruth Johnson South Staffs SC 19.0 24.0 16.0 23.0 (41.0 DNC) 123.0 82.0
23rd 7 Silver 245 Michael john Gifford Frances Gifford Ranelagh SC 29.0 22.0 17.0 15.0 (41.0 DNC) 124.0 83.0
24th 29 Bronze 2306 Rob Woodward John White Cotswold SC (32.0) 20.0 24.0 27.0 14.0 117.0 85.0
25th 4 Gold 2442 Jon Ibbotson Alison Dart OCSC / MYC 34.0 13.0 (41.0 DNF) 20.0 23.0 131.0 90.0
26th 17 Silver 2370 Tim Vick John Carkeet Ulley SC 26.0 25.0 (41.0 DNF) 14.0 27.0 133.0 92.0
27th 21 Gold 2 Ruairidh Scott Sophie Esson TLFYC 20.0 11.0 21.0 (41.0 DNC) 41.0 DNC 134.0 93.0
28th 40 Silver 2330 Steve Chatten Kirsty Phipps Frensham Pond SC 28.0 27.0 25.0 (30.0) 20.0 130.0 100.0
29th 25 Gold 2462 Nick Marlow Joanna Marlow RYA 30.0 (36.0) 26.0 24.0 22.0 138.0 102.0
30th 6 Silver 2413 Geoff Mayhew Hannah Mayhew Waldringfield SC 21.0 19.0 23.0 (41.0 DNC) 41.0 DNC 145.0 104.0
31st 9 Bronze 2509 Spanni Archer Karen Jewkes Waldringfield SC 31.0 (33.0) 28.0 33.0 16.0 141.0 108.0
32nd 2 Bronze 2492 Eluned Jones Millie Parsons RYA (35.0) 29.0 29.0 31.0 19.0 143.0 108.0
33rd 19 Silver 2493 Dan Smith Rachel Dunn RYA 24.0 (32.0) 31.0 29.0 24.0 140.0 108.0
34th 14 Gold 2507 Dave Young Tba Tba South Staffs SC 13.0 (41.0 DNF) 41.0 DNF 17.0 41.0 DNC 153.0 112.0
35th 10 Bronze 2500 Fiona Gray Aaron Woolf Waldringfield SC (36.0) 28.0 32.0 28.0 26.0 150.0 114.0
36th 13 Bronze 2300 Fergus Condie Harriet Condie Bolton SC 33.0 (38.0) 34.0 26.0 28.0 159.0 121.0
37th 28 Bronze 2504 John Crooks Helen Winward Waldringfield SC (41.0 DSQ) 31.0 33.0 34.0 31.0 170.0 129.0
38th 27 Silver 2165 Chris Holliman Kate Hutchins Hamble (37.0) 35.0 30.0 35.0 30.0 167.0 130.0
39th 26 Bronze 2220 Andrew Cox Kate Merritt RYA (38.0) 37.0 35.0 36.0 29.0 175.0 137.0
40th 30 Gold 213 Ross Kearney Hannah Yuill Northampton SC (41.0 DNF) 41.0 DNF 41.0 DNF 41.0 DNC 41.0 DNC 205.0 164.0

www.northamptonsailingclub.org

http://www.larkclass.org/

Sailwave Scoring Software 2.00 build 3
www.sailwave.com