event burgee venue burgee

Northampton Sailing Club

Lark Winter Championships, 24th & 25th November 2007

Results are final as of 14:18 on November 25, 2007

Overall

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Ratings:PY, Entries:47, Scoring system:Lark Winters
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 2464 Alan Krailing Ed McArdle Waldringfield SC 2 (5) 1 3 1 12 7
2 2494 Christopher Fish David Marlow Waldringfield SC (13) 1 2 1 3 20 7
3 2489 Justin Jones Lucy Evans South Staffs SC 1 7 5 (15) 9 37 22
4 2311 Emma Harris Becky Priest Waldringfield SC 7 (9) 7 9 4 36 27
5 2411 Chris Whitehouse Jane Alexander   11 (13) 11 4 2 41 28
6 2507 Dave Young Sophie Mackley South Staffs SC 4 6 12 (21) 7 50 29
7 2471 Matthew White James Hayward Waldringfield SC 6 11 3 (13) 10 43 30
8 12464 Simon Cox Tessa Nicholls Waldringfield SC 8 3 16 5 (48 DNF) 80 32
9 2502PB Steve Hall Simon Haighton Northampton SC 14 4 4 12 (48 OCS) 82 34
10 2264 Jon Fish Toby Lewis Waldringfield SC 12 2 15 11 (48 DNF) 88 40
11 2347 James Stewart Ruth Johnson South Staffs SC 10 16 14 2 (48 OCS) 90 42
12 2487 Richard Bennett Nicola Booth Staunton Harold SC (29) 15 6 6 15 71 42
13 2495 Chris Biglin Ann Biglin Shustoke 9 12 (17) 7 17 62 45
14 2452 Harry Pynn Helen Krailing Waldringfield SC 16 8 9 (19) 12 64 45
15 2499 John Billington Sue Billington South Staffs SC 3 (21) 19 10 14 67 46
16 2470 Nigel Hufton Ellie Bremer Frensham Pond SC (26) 14 13 8 13 74 48
17 2496 Steve Cumley Eluned Jones Barnt Green 5 10 (22) 20 16 73 51
18 2413 Jamie Mayhew Geoff Mayhew Waldringfield SC 15 23 10 (36) 5 89 53
19 2491 Stephen Videlo Christopher Videlo Waldringfield SC (19) 18 8 16 18 79 60
20 2444 Matt Stearn Adam Owens Waldringfield SC 18 (19) 18 14 11 80 61
21 2330 Steve Chatten Kirsty Phipps Frensham Pond SC (48 DNF) 17 21 34 6 126 78
22 2466 Richard Adams Paul Noble Ogston Water SC 24 22 (33) 26 8 113 80
23 2472 Nigel Scott Rachael Rhodes RYA 17 24 20 25 (26) 112 86
24 2301 Stuart Allen Tim Saunders Banbury SC 20 (30) 24 22 21 117 87
25 2257 Ian Videlo Alyson Videlo Waldringfield SC 21 (35) 26 18 25 125 90
26 2467 Kelsey Suggitt Josh Stewart Barnt Green 22 20 25 (38) 24 129 91
27 2462 Nick Marlow Joanna Marlow Northampton SC 23 (36) 36 17 20 132 96
28 2442 Holly Hewat Alison Dart Medway YC 25 29 (32) 27 23 136 104
29 2477 Jack Banks P Jeffcoate Manchester University SC 33 27 (34) 23 22 139 105
30 2375 Tom Branton Will Branton Waldringfield SC (34) 26 23 32 29 144 110
31 2510 Geoff Sinton Sara Olliff Waldringfield SC 32 31 (39) 29 28 159 120
32 2439 Hamish Stone Seb Balch Waldringfield SC (DNC) 25 38 28 30 169 121
33 2488 Adrian Padro Hayleigh Padro Shustoke 27 (28) 28 48 DGM 19 150 122
34 2223 Fiona Gray Chris Gould Waldringfield SC 36 32 27 (39) 31 165 126
35 2287 Doug Horner Chris White South Staffs SC 38 (42) 30 24 35 169 127
36 248 Martin Evans Lara White South Staffs SC (48 DNF) 33 37 31 27 176 128
37 2493 Nicola Attwood David Knight Barnt Green 35 34 (44) 30 32 175 131
38 2509 Spanni Archer Hannah Mayhew Waldringfield SC 28 40 29 41 (DNC) 186 138
39 2504 John Crooks   Burghfield 30 (DNC) 40 35 34 187 139
40 2490 Robert Marlow Ruth Marlow Northampton SC 31 39 (41) 37 33 181 140
41 2304 James Ward Katie Haighton RYA 39 37 35 42 (48 DNF) 201 153
42 2132 Created from sailno wizard     (DNC) DNC 31 33 48 DNF 208 160
43 2502 Tom Castle Tom Barford Northampton SC (48 DNF) 38 DNC 40 36 210 162
44 2465 Dave Croxford Katie Pyle South Staffs SC (DNC) 43 45 44 37 217 169
45 2486 Darren Padro Ryan Padro Shustoke 37 (DNC) 42 48 DGM DNC 223 175
46 2220 Andrew Cox Karen Jewkes RYA (48 DNF) 41 43 43 DNC 223 175
47   Tim Vick Amy Finney   (DNC) DNC DNC DNC DNC 240 192

Scoring codes used

CodeDescription
DGMDisqualification not excludable under rule 69.1(b)(2)
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OCSOn course side at start or broke rule 30.1



Sailwave Scoring Software 1.94 Build 26
www.sailwave.com