2009 MNR Circuit

Overall

Sailed:6, Discards:3, To count:3, To qualify:3, Ratings:PY, Entries:59, Scoring system:ISAF Appendix A
Rank Sail No Helm Crew Club Fleet South Staffs Barnt Green Shropshire West Kirby Carsington Shustoke Total Nett
1st 2487 Richard Bennett Nicola Booth Staunton Harold Gold (DNC) 1.0 1.0 (DNC) (4.0) 2.0 128.0 4.0
2nd 2468 Tony Hotchkiss Phillipa Vick South Staffs Silver (8.0) (5.0) 2.0 2.0 (DNC) 5.0 82.0 9.0
3rd 2496 Steve Cumley Nikki Cumley Barnt Green Gold (11.0) 2.0 (DNC) 4.0 (DNC) 3.0 140.0 9.0
4th 2517 Stuart Norris Charlotte Norris Shropshire Bronze (7.0) 4.0 5.0 1.0 (DNC) (DNC) 137.0 10.0
5th 2515 Chris Biglin Ann Biglin Shustoke Gold 10.0 (DNC) 3.0 (DNC) (12.0) 6.0 151.0 19.0
6th 2472x Neil Barrett Sophie Jones West Riding Bronze 18.0 (DNC) (DNC) 3.0 28.0 (DNC) 229.0 49.0
DNQ 2503 Stuart Hydon   Shustoke Gold (DNC) (DNC) (DNC) DNC 3.0 1.0 244.0 64.0
DNQ 2301 Stuart Allen Julia Allen Northampton Silver 4.0 (DNC) 4.0 (DNC) (DNC) DNC 248.0 68.0
DNQ 2264 Darren Padro Junior Padro Shustoke Bronze (DNC) (DNC) 8.0 (DNC) DNC 7.0 255.0 75.0
DNQ 2488 Cole Briscoe Darren Briscoe Shustoke Bronze 9.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 8.0 257.0 77.0
DNQ 2442 Holly Hewat Ruth Johnson Medway Silver 13.0 (DNC) (DNC) (DNC) 7.0 DNC 260.0 80.0
DNQ 2311 Emma Harris Joe Hunt Waldringfield Gold 12.0 (DNC) (DNC) (DNC) 9.0 DNC 261.0 81.0
DNQ 2132 Jane Alexander   Chase Silver (DNC) 3.0 (DNC) (DNC) 18.0 DNC 261.0 81.0
DNQ 2370 Tim Vick   Ulley Silver (DNC) (DNC) (DNC) DNC 21.0 4.0 265.0 85.0
DNQ 2405 Will Croxford Chris Warburton South Staffs Silver 16.0 (DNC) (DNC) (DNC) 11.0 DNC 267.0 87.0
DNQ   Fergus Condie   Waldringfield Bronze (DNC) (DNC) (DNC) DNC 26.0 9.0 275.0 95.0
DNQ 2422 James Ward Katie Haighton RYA Silver 15.0 (DNC) (DNC) (DNC) 29.0 DNC 284.0 104.0
DNQ 2502 Mark Ampleford Jill Ampleford Thames Gold 21.0 (DNC) (DNC) (DNC) 25.0 DNC 286.0 106.0
DNQ 2462 Nick Marlow Joanna Marlow RYA Silver 30.5 (DNC) (DNC) (DNC) 17.0 DNC 287.5 107.5
DNQ 2494 Christopher Fish David Marlow Waldringfield Gold (DNC) (DNC) (DNC) DNC 1.0 DNC 301.0 121.0
DNQ 2507 Mike Senior Liz Pugh South Staffs Gold 1.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 301.0 121.0
DNQ 2502 Steve Hall Simon Haighton Northampton Gold (DNC) (DNC) (DNC) DNC 2.0 DNC 302.0 122.0
DNQ 2452 Harry Pynn Helen Krailing Waldringfield Gold 2.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 302.0 122.0
DNQ 2489 Justin Jones Lucy Evans South Staffs Gold 3.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 303.0 123.0
DNQ 2491 Stephen Videlo Christopher Videlo Waldringfield Gold (DNC) (DNC) (DNC) DNC 5.0 DNC 305.0 125.0
DNQ 2495 Hannah Showell Stuart Hydon Shustoke Bronze 5.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 305.0 125.0
DNQ 2451 Tim Lawrence Chris Ellis-Toner West Kirby Bronze (DNC) (DNC) (DNC) 5.0 DNC DNC 305.0 125.0
DNQ 2347 Ruth Johnson Rachel Rhodes South Staffs Silver (DNC) (DNC) 6.0 (DNC) DNC DNC 306.0 126.0
DNQ 2467 Bob Suggitt Josh Stuart Barnt Green Gold (DNC) 6.0 (DNC) (DNC) DNC DNC 306.0 126.0
DNQ 2499 John Billington Sue Billington South Staffs Gold 6.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 306.0 126.0
DNQ   Matt Mee   Hollingworth Gold (DNC) (DNC) (DNC) DNC 6.0 DNC 306.0 126.0
DNQ 2154 Brian Aston   Shropshire Bronze (DNC) (DNC) 7.0 (DNC) DNC DNC 307.0 127.0
DNQ   Jon Ibbotson     Gold (DNC) (DNC) (DNC) DNC 8.0 DNC 308.0 128.0
DNQ 2466 Richard Adams Paul Noble Ogston Water Silver (DNC) (DNC) (DNC) DNC 10.0 DNC 310.0 130.0
DNQ 2257 Ian Videlo Alyson Videlo Waldringfield Gold (DNC) (DNC) (DNC) DNC 13.0 DNC 313.0 133.0
DNQ 2477 Jack Banks P Jeffcoate Manchester University Silver (DNC) (DNC) (DNC) DNC 14.0 DNC 314.0 134.0
DNQ 2489 Martin Evans E Cole-Evans South Staffs Silver 14.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 314.0 134.0
DNQ 2500 Simon Cox Tessa Nicholls Waldringfield Gold (DNC) (DNC) (DNC) DNC 15.0 DNC 315.0 135.0
DNQ   Ed Bradburn     Silver (DNC) (DNC) (DNC) DNC 16.0 DNC 316.0 136.0
DNQ 2232 Mike Owen M Bates South Staffs Bronze 17.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 317.0 137.0
DNQ 2330 Steve Chatten Kirsty Phipps Frensham Pond Silver (DNC) (DNC) (DNC) DNC 19.0 DNC 319.0 139.0
DNQ 2518 D Jakeman L Jakeman South Staffs Bronze 19.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 319.0 139.0
DNQ 2503 D Lynch Nick Hydon Shustoke Bronze 20.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 320.0 140.0
DNQ 2490 David Marlow   Cambridge Gold (DNC) (DNC) (DNC) DNC 20.0 DNC 320.0 140.0
DNQ 2305 A Macaulay H Hydon South Staffs Bronze 22.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 322.0 142.0
DNQ 2223 Fiona Gray Chris Gould Waldringfield Silver (DNC) (DNC) (DNC) DNC 22.0 DNC 322.0 142.0
DNQ 2435 N Hawkins N Hawkins South Staffs Bronze 23.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 323.0 143.0
DNQ 2492 Eluned Jones     Bronze (DNC) (DNC) (DNC) DNC 23.0 DNC 323.0 143.0
DNQ 240 S Blocksidge F Davies South Staffs Bronze 24.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 324.0 144.0
DNQ 2268 Dan Watson   Waldringfield Silver (DNC) (DNC) (DNC) DNC 24.0 DNC 324.0 144.0
DNQ 2299 J Croxford S Davies South Staffs Bronze 25.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 325.0 145.0
DNQ 2357 M Nicolls A Walker South Staffs Bronze 26.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 326.0 146.0
DNQ 625 M Lichfield M Walker South Staffs Bronze 27.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 327.0 147.0
DNQ 2165 Chris Holliman   Hamble Silver (DNC) (DNC) (DNC) DNC 27.0 DNC 327.0 147.0
DNQ 2479 B Thackray S Morton Leeds Uni Bronze 28.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 328.0 148.0
DNQ 2480 D Ravenscroft C Galea Leeds Uni Bronze 29.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 329.0 149.0
DNQ 2462 Nick Marlow Joanna Marlow   Silver 30.5 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 330.5 150.5
DNQ 2503 David Lynch   Shustoke Bronze (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 360.0 180.0
DNQ 2472 Steve Graham   Northampton Gold (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 360.0 180.0



Sailwave Scoring Software 1.94 Build 23
www.sailwave.com