2016 Helly Hansen Great 8

2016 Helly Hansen Great 8

Overall

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 59, Scoring system: ISAF Appendix A
Rank Sail No HelmName CrewName Club South Staffs Frensham Rock Marconi Alton Water Lyme Regis Open Lyme Regis Nationals Lyme Regis Nationals Salcombe Total Nett
1st 2495 Stuart Hydon Vicky Brickwood/Rachael Rhodes Shustoke 1.0 2.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 1.0 (60.0 DNC) 1.0 1.0   186.0 6.0
2nd 2538 Nigel Hufton Matt Wood Frensham Pond (60.0 DNC) 5.0 1.0 (6.0) 5.0 1.0 (6.0) 6.0   90.0 18.0
3rd 2523 Chris Whitehouse Simon Haighton Ranelagh (10.0) 4.0 5.0 4.0 (7.0) (60.0 DNC) 3.0 3.0   96.0 19.0
4th 2519 Charlie Roome Connie Hicklin/Eddie Glennie/Emma Hivey RYA (13.0) 3.0 (60.0 DNC) 3.0 (60.0 DNC) 2.0 10.0 10.0   161.0 28.0
5th 2537 Steve Hall Alison Hall/Holly Hewat Burnham SC 14.0 (60.0 DNC) 3.0 (60.0 DNC) 10.0 (60.0 DNC) 5.0 5.0   217.0 37.0
6th 2475 Chris Holliman Kate Hutchins   (60.0 DNC) (60.0 DNC) 6.0 11.0 (60.0 DNC) 6.0 7.0 7.0   217.0 37.0
7th 2521 Alan Krailing Ed Harris Waldringfield (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 2.0 4.0 60.0 DNC 2.0 2.0   250.0 70.0
8th 2539 Nigel Scott Kirsty Phipps/Hannah Edge Cotswold (60.0 DNC) 8.0 (60.0 DNC) 10.0 14.0 (60.0 DNC) 19.0 19.0   250.0 70.0
9th 2496 Steve Cumley Eluned Stewart Barnt Green (60.0 DNC) 1.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 3.0 12.0 12.0   268.0 88.0
10th 2530 Chris Ellis Judith Young Frensham (60.0 DNC) 7.0 10.0 (60.0 DNC) 17.0 (60.0 DNC) 29.0 29.0   272.0 92.0
11th 2520 Harry Pynn Gemma Cook Waldringfield (60.0 DNC) (60.0 DNC) 2.0 (60.0 DNC) 8.0 60.0 DNC 14.0 14.0   278.0 98.0
12th 2527 Adam Parry Ruth Johnson   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 11.0 5.0 13.0 13.0   282.0 102.0
13th 2536 Will Kennedy Chris Sycamore MSC/RCYC (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 8.0 13.0 60.0 DNC 20.0 20.0   301.0 121.0
14th 2492 James Stewart Millie Parsons/Jane Kearney   (60.0 DNC) (60.0 DNC) 4.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 4.0 4.0   312.0 132.0
15th 2459 Nigel Denchfield Fiona Denchfield Stewartby (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 9.0 16.0 60.0 DNC 25.0 25.0   315.0 135.0
16th 2491 Stephen Videlo Maddie Harris Waldringfield (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 2.0 60.0 DNC 9.0 9.0   320.0 140.0
17th 2501 Ross Kearney Oliver Goodhead South Staffs 7.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 11.0 11.0   329.0 149.0
18th 2534 Dave Russell Clare Clarke/Gary Jackson Marconi (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 12.0 19.0 60.0 DNC 30.0 30.0   331.0 151.0
19th 253 Chris White Nic Booth South Staffs 3.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 15.0 15.0   333.0 153.0
20th 2507 James Ward Katie Ward Exe (60.0 DNC) (60.0 DNC) 9.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 16.0 16.0   341.0 161.0
21st 2462 Nick Marlow Joanna Marlow/Ruth Marlow Attenborough (60.0 DNC) (60.0 DNC) 7.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 23.0 23.0   353.0 173.0
22nd 2502 Steve Chatten Fiona Gray/Lucy Evans Frensham Pond (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 15.0 60.0 DNC 24.0 24.0   363.0 183.0
23rd 2471 Matthew White Kate White/Jackie McKellar Waldringfield (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 1.0 6.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   367.0 187.0
24th 253x James Goss Nic Booth   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 8.0 8.0   376.0 196.0
25th 2494 Christopher Fish Beth Condie Waldringfield (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 17.0 17.0   394.0 214.0
26th 2531x Tim Vick Helen Chatten   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 18.0 18.0   396.0 216.0
27th 2470 Garry Packer Richard Packer Frensham (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 21.0 21.0   402.0 222.0
28th 2504 John Crooks Fiona Gray Waldringfield (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 22.0 22.0   404.0 224.0
29th 2452 Max Helston Jake Stow   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 26.0 26.0   412.0 232.0
30th 2442 Kate Merritt Karen Alexander   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 27.0 27.0   414.0 234.0
31st 2472 Cameron Moss Max Smith   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 28.0 28.0   416.0 236.0
DNQ 2529 Mike Senior Liz Senior South Staffs 2.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   422.0 242.0
DNQ 2531 Pete Gray Rich Pepperdine   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 3.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   423.0 243.0
DNQ 2484 Dougal Scott Helen Scott Rock (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 4.0 60.0 DNC 60.0 DNC   424.0 244.0
DNQ 2526 Ed Bradburn Lucy Bradburn South Staffs 4.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   424.0 244.0
DNQ 2517 Stuart Norris Jane Olive Shropshire 5.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   425.0 245.0
DNQ 2477 Glenn Enkel Marion Enkel Maylandsea Bay SC (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 5.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   425.0 245.0
DNQ 2525 John Billington Sue Billington South Staffs 6.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   426.0 246.0
DNQ 2339 Andrew Shorrock Katie Shorrock Frensham Pond (60.0 DNC) 6.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   426.0 246.0
DNQ 2368 John Burgoyne Sally Wilson Marconi SC (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 7.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   427.0 247.0
DNQ 2508 Dave Young Meg Hicklin South Staffs 8.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   428.0 248.0
DNQ 2490 Robert Marlow Ruth Marlow Attenborough (60.0 DNC) (60.0 DNC) 8.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   428.0 248.0
DNQ 12 Phil Whitney Lynda Williams Frensham (60.0 DNC) 9.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   429.0 249.0
DNQ 2465 Will Croxford Holly Evans South Staffs 9.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   429.0 249.0
DNQ 2483 Ian Videlo Alyson Videlo Waldringfield (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 9.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   429.0 249.0
DNQ 2267 Mike King Kisten Kuhnet Frensham (60.0 DNC) 10.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   430.0 250.0
DNQ 2532 Tony Hotchkiss Kamila Czartolomna   11.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   431.0 251.0
DNQ 2510 Mike Williams Imogen Gray-Williams Penzance SC (60.0 DNC) (60.0 DNC) 11.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   431.0 251.0
DNQ 2413 Geoff Mayhew Amelia Mayhew Waldringfield (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 12.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   432.0 252.0
DNQ 2261 Sam Watson Andy Hunter South Staffs 12.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   432.0 252.0
DNQ 2240 Paul Wilkinson Katherine Wilkinson Marconi (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 13.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   433.0 253.0
DNQ 1461 Tristan Walker-Hutt Tom Clayton Marconi (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 14.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   434.0 254.0
DNQ 2177 Gary Jackson Jason Clarke Marconi (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 15.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   435.0 255.0
DNQ 2464 Chris Warburton Rich Booth South Staffs 15.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   435.0 255.0
DNQ 2499 Mark Nichols Clare Waymont South Staffs 16.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   436.0 256.0
DNQ 2493 Roy Alexander Chloe Dawson South Staffs 17.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   437.0 257.0
DNQ 2468 Sam Bailey Ant Hatfield South Staffs 18.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   438.0 258.0
DNQ 2410 Jez Linsell Erin Marks Waldringfield (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 18.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   438.0 258.0
DNQ 2424 Mike Owen Lawrence Hartness South Staffs 19.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC   439.0 259.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com