venue burgee

Lark National Championships 2014

Penzance Sailing Club

Results are final as of 15:59 on August 22, 2014

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st Gold Wicked Rumours 2519 Ranelagh SC / Penzance SC Charlie Roome Jeremy Stephens (5.00) 0.75 3.00 0.75 3.00 (4.00) 2.00 3.00 2.00 23.50 14.50
2nd Gold Well Dodgy 2495 Shustoke SC Stuart Hydon Nick Hydon 0.75 2.00 8.00 8.00 (9.00) (9.00) 5.00 5.00 0.75 47.50 29.50
3rd Gold   2529 South Staffs SC Mike Senior Nicola Booth 2.00 (13.00) 0.75 4.00 8.00 (10.00) 9.00 4.00 4.00 54.75 31.75
4th Gold   2533 Burnham SC Steve Hall Alison Dart 7.00 (8.00) 5.00 6.00 (11.00) 2.00 6.00 0.75 8.00 53.75 34.75
5th Gold Tiger 2470 Frensham Pond SC Nigel Hufton Will Kennedy 6.00 (10.00) (15.00) 7.00 7.00 0.75 8.00 2.00 7.00 62.75 37.75
6th Gold Polar Bear 2531 Staunton Harold SC Peter Gray Rachael Rhodes 11.00 4.00 2.00 3.00 (12.00) 5.00 (12.00) 8.00 5.00 62.00 38.00
7th Gold   2464 South Staffs SC Will Croxford Chris Warburton 4.00 6.00 7.00 2.00 4.00 (16.00) 4.00 (11.00) 11.00 65.00 38.00
8th Gold The Joker 2471 Waldringfield SC Emma White Matthew White (13.00) 3.00 9.00 (16.00) 5.00 3.00 10.00 7.00 3.00 69.00 40.00
9th Gold Florence 2492 Netley SC / Stokes Bay SC James Stewart Millie Parsons (17.00) (16.00) 4.00 11.00 0.75 7.00 7.00 10.00 9.00 81.75 48.75
10th Silver Mr Bruce 2507 Exe SC James Ward Katie Ward 3.00 7.00 13.00 10.00 14.00 13.00 3.00 (20.00) (15.00) 98.00 63.00
11th Gold Rollergirl 2520 Waldringfield SC Harry Pynn Gemma Pynn (18.00) 12.00 (21.00) 14.00 2.00 11.00 0.75 14.00 10.00 102.75 63.75
12th Silver Buckaroo 2475 Southampton / RYA Chris Holliman Kate Hutchins (21.00) (31.00 RET) 6.00 5.00 6.00 12.00 17.00 6.00 13.00 117.00 65.00
13th Silver Mini Mou 2510 Penzance SC Colin Stephens Tom Kliskey 10.00 15.00 11.00 15.00 (19.00) (19.00) 14.00 9.00 6.00 118.00 80.00
14th Silver Problem Child 2522 Shustoke SC Chris Biglin Ann Biglin 8.00 9.00 12.00 13.00 10.00 (18.00) 18.00 (19.00) 18.00 125.00 88.00
15th Gold   2526 South Staffs SC Ed Bradburn Lucy Evans/Chris White 9.00 14.00 14.00 (31.00 OCS) (17.00) 6.00 15.00 17.00 14.00 137.00 89.00
16th Gold Floozie 2527 RYA / Netley SC Adam Parry Ruth Johnson (23.00) 5.00 10.00 9.00 (21.00) 21.00 16.00 13.00 20.00 138.00 94.00
17th Silver   2503 Netley SC Holly Hewatt Karen Falcon (20.00) (21.00) 17.00 18.00 18.00 8.00 11.00 12.00 12.00 137.00 96.00
18th Silver   2370 Otago YC Tim Vick Rebecca Vick (22.00) 17.00 18.00 12.00 16.00 14.00 13.00 (21.00) 16.00 149.00 106.00
19th Silver Ermintrude 2347 Penzance SC Ryan Crawford Laura Lilly 12.00 11.00 16.00 17.00 (31.00 RET) 20.00 (23.00) 18.00 21.00 169.00 115.00
20th Silver Weeble 2502 Netley SC Steve Chatten Rebecca Stephens 15.00 18.00 (22.00) (31.00 RET) 15.00 15.00 19.00 16.00 17.00 168.00 115.00
21st Silver   2450 Burghfield Chris Martin Katharine Martin 16.00 (20.00) 19.00 19.00 13.00 14.00 RDG 20.00 15.00 (31.00 RET) 167.00 116.00
22nd Silver Grizzley Bear 2268 Penzance SC Des Menear Chris Menear 14.00 (31.00 RET) 20.00 20.00 20.00 17.00 21.00 (25.00) 19.00 187.00 131.00
23rd Bronze Blu Tack 2252 Bristol Corinthian Y C Garry Packer Richard Packer (24.00) 19.00 (24.00) 21.00 24.00 22.00 24.00 22.00 22.00 202.00 154.00
24th Silver Windchaser 2530 Frensham Pond SC Chris Ellis Judith Young 19.00 22.00 (26.00) 23.00 23.00 24.00 25.00 (27.00) 23.00 212.00 159.00
25th Bronze Va Va Vroom 2487 Penzance SC Kian Andrews Imy Gray-Williams (25.00) 23.00 25.00 22.00 22.00 (31.00 RET) 22.00 24.00 25.00 219.00 163.00
26th Bronze Camembert 24 Plymouth University Joel Figov Eli Ebel-Childs 26.00 24.00 (28.00) 24.00 25.00 (27.00) 26.00 23.00 24.00 227.00 172.00
27th Silver   2446 Royal Western YC Andrew Sinclair Daniel Drew 27.00 (31.00 RET) 27.00 25.00 27.00 25.00 (31.00 DNC) 26.00 31.00 DNC 250.00 188.00
28th Bronze Mlevi 2504 Thornbury/Penzance SC Andy Cox Sophie Richards (31.00 DNC) (31.00 DNC) 29.00 31.00 RET 26.00 26.00 27.00 28.00 26.00 255.00 193.00
29th Bronze   2331 Waldringfield SC Alastair McHardy Kay Maddox (31.00 DNC) (31.00 DNC) 23.00 26.00 31.00 DNS 23.00 31.00 DNC 29.00 31.00 DNC 256.00 194.00
30th Bronze   1002 Penzance SC Phil Bond Evie Bond (31.00 DNC) (31.00 DNC) 31.00 DNC 31.00 DNC 31.00 DNC 31.00 DNC 31.00 DNC 31.00 DNC 31.00 RET 279.00 217.00

www.pzsc.org.uk
secretary@pzsc.org.uk

http://www.larkclass.org/

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com