2017 Travellers Series

2017 Travellers Series

Overall

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 59, Scoring system: ISAF Appendix A
Rank Sail No HelmName CrewName Club winters 2016 South Staffs Frensham Rock Barnt Green Carnac Marconi Rutland Lee-on-Solent Brixham Waldringfield Total Nett
1st 2495 Stuart Hydon Nick Hydon/Jane Scott Davies/Ann Biglin/Zra Turtle Shustoke 1.0 1.0 1.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 1.0 (60.0 DNC) 1.0 (60.0 DNC) 365.0 5.0
2nd 2538 Nigel Hufton Matt Wood/Will Kennedy/Ann Biglin Frensham Pond (6.0) (7.0) 5.0 1.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 (6.0) (60.0 DNC) 211.0 12.0
3rd 2533 Chris White Nic Booth South Staffs 2.0 2.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 1.0 (12.0) (60.0 DNC) 3.0 (60.0 DNC) 5.0 (60.0 DNC) 325.0 13.0
4th 2520 Harry Pynn Gemma Pynn/Emma Cook Waldringfield 4.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 3.0 (60.0 DNC) (8.0) (7.0) 7.0 (60.0 DNC) 3.0 3.0 275.0 20.0
5th 2502 Steve Chatten/ Fiona Gray/Kirsty Phipps/Matt Thomas Netley (60.0 DNC) (60.0 DNC) (7.0) 5.0 (60.0 DNC) 6.0 3.0 6.0 (60.0 DNC) (14.0) 6.0 287.0 26.0
6th 2527 Adam Parry Susie Moore/Ruth Johnson Netley 8.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 4.0 (60.0 DNC) 4.0 1.0 10.0 (60.0 DNC) 387.0 27.0
7th 2531 Dan Watson Helen Winward/Helen Chatten/Ed Harris Blithfield 9.0 (60.0 DNC) 9.0 6.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 5.0 9.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 398.0 38.0
8th 2496 Steve Cumley Eluned Stewart Netley (60.0 DNC) (60.0 DNC) 4.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 5.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 5.0 4.0 60.0 DNC 438.0 78.0
9th 2459 Nigel Denchfield Fiona Denchfield Grafham (60.0 DNC) (60.0 DNC) 6.0 (60.0 DNC) 2.0 (60.0 DNC) 8.0 8.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 444.0 84.0
10th 2504 John Crooks Fiona Gray/Laura Lilly Waldringfield 10.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 7.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 15.0 10.0 462.0 102.0
11th 2521 Alan Krailing Hannah Edge/Stephen Videlo Waldringfield 3.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 2.0 4.0 489.0 129.0
12th 2462 Nick Marlow Jo marlow/Ruth Marlow   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 4.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 5.0 8.0 60.0 DNC 60.0 DNC 497.0 137.0
13th 2475 Chris Holliman Kate Holliman   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 9.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 3.0 7.0 60.0 DNC 499.0 139.0
14th 2261 James Goss Kamila Czartolomna/Ian Robertson South Staffs (60.0 DNC) 3.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 6.0 12.0 60.0 DNC 501.0 141.0
15th 2537 Steve Hall Alison hall Burnham (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 1.0 1.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 542.0 182.0
16th 2497 James Stewart Jane Kerney/Tim Hartley Netley (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 2.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 8.0 60.0 DNC 550.0 190.0
17th 2306 Jon White Rob Woodward   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 4.0 9.0 60.0 DNC 553.0 193.0
18th 2532 Tony Hotchkiss V Ford South Staffs (60.0 DNC) 11.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 4.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 555.0 195.0
19th 2530 Chris Ellis Judith Young Frensham (60.0 DNC) (60.0 DNC) 8.0 8.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 556.0 196.0
20th 2534 Dave Russell Clare Clarke/Gary Jackson Marconi (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 9.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 8.0 557.0 197.0
21st 2469 Oli Brown Vanessa Brown Frensham Pond (60.0 DNC) (60.0 DNC) 11.0 7.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 558.0 198.0
22nd 2539 Nigel Scott Paul Gardener/Hannah Edge Cotswold 7.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 13.0 60.0 DNC 560.0 200.0
23rd 252 Ian Brown Felicity Brown Frensham Pond (60.0 DNC) 13.0 10.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 563.0 203.0
24th 2507 James Ward Katie Ward Warsash (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 13.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 11.0 60.0 DNC 564.0 204.0
DNQ 2471 Matt White Marion Enkel   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 1.0 601.0 241.0
DNQ 2491 Stephen Videlo Katie Spark   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 2.0 602.0 242.0
DNQ 2484 Dougal Scott Helen Scott   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 2.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 602.0 242.0
DNQ 12 Phil Whitney Lynda Williams Frensham (60.0 DNC) (60.0 DNC) 2.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 602.0 242.0
DNQ 2267 Ross Thomson Kirsten Kuhnet Frensham Pond (60.0 DNC) (60.0 DNC) 3.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 603.0 243.0
DNQ 2467 Bob Suggitt George Puttock Barnt Green (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 3.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 603.0 243.0
DNQ 2475 Kate Holliman Chris Holliman   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 3.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 603.0 243.0
DNQ 2477 Glenn Enkel Celie Broomfield Maylandsea Bay (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 4.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 604.0 244.0
DNQ 2526 Ed Bradburn Holly Evans South Staffs (60.0 DNC) 4.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 604.0 244.0
DNQ 2525 John Billington Sue Billington South Staffs (60.0 DNC) 5.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 605.0 245.0
DNQ 2528 Pete Gray Rachel Rhodes Staunton Harold 5.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 605.0 245.0
DNQ 2301 Ollie Ridgeway Rachel Jennings Barnt Green (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 5.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 605.0 245.0
DNQ 2500 Fiona Gray Charlotte Stewart   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 5.0 605.0 245.0
DNQ 2177 Chris Tillyer Jason Clarke Marconi (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 6.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 606.0 246.0
DNQ 2468 Sam Bailey Ant Hatfield South Staffs (60.0 DNC) 6.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 606.0 246.0
DNQ 2531 David Copp Dan Watson   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 7.0 607.0 247.0
DNQ 2490 Lucas Brun Jo marlow   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 7.0 60.0 DNC 60.0 DNC 607.0 247.0
DNQ 2517 Stuart Norris Louise Norris Shropshire (60.0 DNC) 8.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 608.0 248.0
DNQ 2529 Will Croxford M Peterson South Staffs (60.0 DNC) 9.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 609.0 249.0
DNQ 2494 Chris Fish Cathy Fish   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 9.0 609.0 249.0
DNQ 2523 Chris Whitehouse Gemma nelson Ranelagh (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 9.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 609.0 249.0
DNQ 2510 Michael Williams ImogenGray-Williams Mounts Bay (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 10.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 610.0 250.0
DNQ 2490 Robert Marlow Ruth Marlow   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 10.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 610.0 250.0
DNQ 2501 Ross Kearney Laura Burch South Staffs (60.0 DNC) 10.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 610.0 250.0
DNQ 1948 Daniel Sell Finley Gray -Williams Mounts Bay (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 11.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 611.0 251.0
DNQ 2499 Neil Goodhead Clare Waymont South Staffs (60.0 DNC) 12.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 612.0 252.0
DNQ 2493 Roy Alexander Chloe Dawson South Staffs (60.0 DNC) 14.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 614.0 254.0
DNQ 2424 Mike Owen Lawrence Hartness South Staffs (60.0 DNC) 15.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 615.0 255.0
DNQ 2470 Garry Packer Richard Packer Bristol Corinthian SC (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 16.0 60.0 DNC 616.0 256.0
DNQ 2339 Alan Goule Robert Heath Brixham Yacht Club (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 17.0 60.0 DNC 617.0 257.0
DNQ 2339 Simon Reddecliffe Mark Atherton Brixham Yacht Club (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 18.0 60.0 DNC 618.0 258.0
DNQ 496 Max Griggs Fleur Elliot-Davies Brixham Yacht Club (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 19.0 60.0 DNC 619.0 259.0
DNQ 2498 Simon Kenny Nicole Kenny West Kirby (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 20.0 60.0 DNC 620.0 260.0
DNQ 2472 Ben Hipwell Amelia Stead   (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 21.0 60.0 DNC 621.0 261.0
DNQ 2038 Stuart Crang Nigel Crang Brixham Yacht Club (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 22.0 60.0 DNC 622.0 262.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com