Lark National Championships 2010

Teign Corinthian Yacht Club

Results as of 14:38 on July 30, 2010 (Subject to Protest)

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 47, Scoring system: Appendix A
Pos boat_no boat_name helm crew club fleet R1
25/7/10 1100
R2
25/7/10 1300
R3
26/7/10 1100
R4
26/7/10 1240
R5
27/7/10 1105
R6
28/7/10 1200
R7
28/7/10 1403
R8
29/7/10 1601
R9
30/7/10 1235
Total Nett
1st 2452 Kiss My Face 2 Harry Pynn Michael John Gifford Waldringfield SC Gold 0.75 0.75 (15.00) 3.00 4.00 2.00 4.00 (8.00) 4.00 41.50 18.50
2nd 2491 Forty Two Stephen Videlo Chris Videlo Waldringfield SC Gold 4.00 3.00 0.75 (10.00) 0.75 (13.00) 5.00 5.00 0.75 42.25 19.25
3rd 2470 Tiger Nigel Hufton Andy Douglas Frensham Pond SC Gold 3.00 (30.00) 7.00 13.00 2.00 (14.00) 3.00 4.00 3.00 79.00 35.00
4th 2494 Fishy Fingers Too Christopher Fish Beth Condie Waldringfield SC Gold 9.00 (10.00) 9.00 5.00 9.00 (11.00) 0.75 3.00 0.75 57.50 36.50
5th 2495 Well Dodgy Stuart Hydon Tim Linsell Shustoke SC Gold 2.00 6.00 (12.00) 4.00 10.00 4.00 6.00 (14.00) 8.00 66.00 40.00
6th 2521 Rocket Ronnie Alan Krailing Edward Mcardle Waldringfield SC Gold 7.00 13.00 6.00 9.00 3.00 (25.00) 2.00 2.00 (22.00) 89.00 42.00
7th 2471 The Joker Matthew White Emma White Waldringfield SC Gold 6.00 9.00 4.00 0.75 (11.00) (18.00) 8.00 11.00 5.00 72.75 43.75
8th 2411 Voodoo Chris Whitehouse Chris Robinson Ranelagh SC Gold 8.00 4.00 2.00 (12.00) (20.00) 8.00 7.00 6.00 11.00 78.00 46.00
9th 2311 Bomber Emma Harris Becky Priest Waldringfield SC/Cotswolds SC Gold 11.00 (15.00) 5.00 6.00 6.00 (17.00) 10.00 0.75 9.00 79.75 47.75
10th 2523 Dizzy Gillespie Steve Hall Simon Haighton Northampton SC Gold 12.00 (36.00) 3.00 8.00 8.00 9.00 9.00 7.00 (16.00) 108.00 56.00
11th 2442 Lucky Pants Ross Kearney Alison Dart Medway YC Gold 5.00 (22.00) 18.00 7.00 12.00 5.00 17.00 (20.00) 7.00 113.00 71.00
12th 2469 Fast and Loose Chris Ellis Ed Smith Frensham Pond SC Gold (17.00) 11.00 16.00 15.00 14.00 16.00 11.00 9.00 (31.00) 140.00 92.00
13th 2489 Foxxy Chris White Lucy Evans South Staffs SC Silver 14.00 7.00 14.00 2.00 (28.00) 7.00 (28.00) 25.00 28.00 153.00 97.00
14th 2496 Nelly The Elephant Steve Cumley Nicola Cumley Barnt Green SC Gold 10.00 2.00 (48.00 DNS) (48.00 DNS) 5.00 3.00 48.00 DNF 10.00 23.00 197.00 101.00
15th 2356 Shaggy James Stewart Katrina Gilbert Weston SC Gold 25.00 8.00 (35.00) 21.00 25.00 0.75 (31.00) 12.00 10.00 167.75 101.75
16th 2132 Lucky Pierre Jane Alexander Rachel Rhodes Northampton SC Silver 13.00 (33.00) 8.00 14.00 16.00 (21.00) 21.00 21.00 15.00 162.00 108.00
17th 2487 Va Va Voom Rich Bennett Nicola Booth Staunton Harold SC/South Staffs SC Gold (26.00) 14.00 10.00 24.00 13.00 19.00 19.00 (29.00) 12.00 166.00 111.00
18th 2500 Pussy Galore Fiona Gray Aaron Woolf Waldringfield SC Silver 16.00 12.00 24.00 11.00 22.00 (31.00) 14.00 (26.00) 13.00 169.00 112.00
19th 2265 Yogi Bear Martin Gillam Jack Holden Arun YC Silver (30.00) 16.00 29.00 22.00 15.00 12.00 (34.00) 13.00 14.00 185.00 121.00
20th 2472 Zebedee Nigel Scott Harri Condie Cotswolds SC Silver 22.00 19.00 19.00 19.00 (34.00) 6.00 16.00 23.00 (25.00) 183.00 124.00
21st 2268 Grizzly Bear Daniel Watson Sara Cox-Olliff Waldringfield SC Silver 15.00 5.00 30.00 16.00 18.00 (33.00) 27.00 24.00 (48.00 DNC) 216.00 135.00
22nd 2330 Prudence Steve Chatten Kirsty Phipps Frensham Pond SC Silver (29.00) 18.00 21.00 (27.00) 27.00 10.00 24.00 17.00 26.00 199.00 143.00
23rd 2507 Bruce Ed Bradburn Alison Norbury South Staffs SC Silver 23.00 20.00 (25.00) 20.00 24.00 20.00 25.00 15.00 (32.00) 204.00 147.00
24th 2347 Ermintrude Holly Hewat Ruth Johnson Gold 21.00 (29.00) 23.00 25.00 19.00 22.00 22.00 19.00 (48.00 DNC) 228.00 151.00
25th 2379 Deep Thought Will Kennedy Rhos Hawes Fishers Green SC/South Cerney SC Bronze 24.00 23.00 22.00 26.00 17.00 15.00 26.00 (31.00) (30.00) 214.00 153.00
26th 2465 Will Croxford Chris Warburton South Staffs SC Silver (48.00 DNC) (48.00 DNC) 28.00 17.50 29.00 27.00 12.00 16.00 27.00 252.50 156.50
27th 2443 The Hoffs Bouffant Simon Cox Adam Owens Waldringfield SC Gold 18.00 38.00 13.00 33.00 7.00 34.00 15.00 (48.00 DNC) (48.00 DNC) 254.00 158.00
28th 2306 Havana John White Rob Woodward Cotswold SC Silver 27.00 26.00 (32.00) (28.00) 21.00 24.00 13.00 28.00 19.00 218.00 158.00
29th 2462 Mr Bigglesworth Nick Marlow Joanna Marlow Attenborough SC Silver (48.00 DNF) (31.00) 17.00 29.00 26.00 26.00 20.00 18.00 24.00 239.00 160.00
30th 2509 Fluffy thwarts Suzanne Archer Karen Jewkes Waldringfield SC Silver 28.00 (37.00) 34.00 32.00 (48.00 DNC) 23.00 18.00 27.00 6.00 253.00 168.00
31st 2370 Peter Gray Tom Castle Staunton Harold SC Silver 19.00 28.00 26.00 23.00 23.00 40.00 23.00 (48.00 DNC) (48.00 DNC) 278.00 182.00
32nd 2493 Dick Dastardly Dan Smith Emma Waterhouse RYA Silver (38.00) (34.00) 31.00 17.50 30.00 28.00 29.00 22.00 33.00 262.50 190.50
33rd 2492 Florence Eluned Jones Millie Parsons Weston SC Bronze 31.00 21.00 27.00 (37.00) 32.00 (36.00) 35.00 30.00 17.00 266.00 193.00
34th 2422 What appened was' James Ward Katie Haighton Exe SC Silver 33.00 24.00 20.00 30.00 31.00 30.00 32.00 (34.00) (48.00 DNC) 282.00 200.00
35th 2459 Buffy Nigel Denchfield Kathy Bartlett Stewartby Water SC Bronze 36.00 25.00 36.00 31.00 (38.00) 35.00 (41.00) 37.00 29.00 308.00 229.00
36th 2501 Captain Scarlet Chris Biglin Ann Biglin Shustoke SC Silver 32.00 17.00 11.00 34.00 (48.00 DNC) (48.00 DNC) 48.00 DNC 48.00 DNC 48.00 DNC 334.00 238.00
37th 2264 Camembert Mark Chadwick Felicity Chadwick Penzance SC Silver 42.00 35.00 33.00 38.00 42.00 (43.00) 38.00 (48.00 DNF) 18.00 337.00 246.00
38th 2503 Soak'N'Fused Dave Lynch Nick Hydon Shustoke SC Bronze 35.00 32.00 (40.00) (40.00) 36.00 29.00 40.00 40.00 35.00 327.00 247.00
39th 2504 Mlevi John Crooks Laura Showell Waldringfield SC Bronze 34.00 (41.00) (41.00) 41.00 37.00 32.00 37.00 33.00 38.00 334.00 252.00
40th 2502 Tim Pearse Ed Grey Stokes Bay SC Silver 43.00 (45.00) 38.00 39.00 41.00 (44.00) 39.00 36.00 21.00 346.00 257.00
41st 2223 Alice Kevin Rose Lucy Evans Shustoke SC Bronze 39.00 42.00 (44.00) 42.00 (43.00) 38.00 42.00 35.00 20.00 345.00 258.00
42nd 2490 Bob Robert Marlow Ruth Marlow Attenborough SC Bronze 41.00 39.00 (42.00) (48.00 DNS) 33.00 39.00 36.00 38.00 34.00 350.00 260.00
43rd 2252 Blu Tac Garry Packer Richard Packer Bristol Corinthian YC Bronze 37.00 (46.00) 39.00 43.00 39.00 (45.00) 30.00 39.00 37.00 355.00 264.00
44th 2165 Offshore Account Christopher Holliman Kate Hutchins RYA Bronze 40.00 43.00 37.00 35.00 35.00 41.00 33.00 (48.00 DNC) (48.00 DNC) 360.00 264.00
45th 11 About time 2 Ellie Bremer Joe Chadwick Penzance Sailing Club Bronze 44.00 40.00 (45.00) 36.00 40.00 37.00 (48.00 DNS) 32.00 36.00 358.00 265.00
46th 2519 Ovington Lark Hannah Showell Ian Videlo Shustoke SC Gold 20.00 27.00 (48.00 DNC) (48.00 DNC) 48.00 DNC 48.00 DNC 48.00 DNC 48.00 DNC 48.00 DNC 383.00 287.00
47th 2220 Screaming Eagle Andrew Cox Kate Merritt Bronze (45.00) 44.00 43.00 44.00 44.00 42.00 43.00 (48.00 DNC) 39.00 392.00 299.00


www.larknationals.org

Sailwave Scoring Software 2.02 build 5
www.sailwave.com